
2025.gada 11.aprīlī Balvu valsts ģimnāzijā notika seminārs ´
Semināra mērķis: Pilnveidot komunikācijas prasmes un akcentēt pilsoniskās līdzdalības nozīmi izglītības iestādē un sabiedrībā “
Seminārs tika organizēts Latvijas Republikas Kultūras ministrijas un Dienvidlatgales NVO atbalsta centra noslēgtā “Līdzdarbības līgums par atsevišķu valsts pārvaldes uzdevumu veikšanu pilsoniskās sabiedrības un starpkultūru sadarbības attīstības un mazākumtautību nevalstisko organizāciju līdzdalības veicināšanas jomā Latgales reģionā” (Nr.: Nr.2.5-11-160 ) ietvaros
Semināra programma
14:45-15:00 Reģistrācija
15:00- 15:45 Semināra atklāšana, iepazīšanās (metode Dzīves koks vada M.Castrova)
15:45- 16:45 „Komunikācijā ir spēks”. Aktivitāti vada komunikāciju un informāciju tehnoloģijas speciālists Kristiāns Bokta
16:45- 17:00 Kafijas pauze
17:00- 17:30 „Pilsoniskā līdzdalība – kas tas ir? Kā es to saprotu? Vienkārši par sarežģīto”. Lektore Daina Mediniece
17:30- 18:00 Atgriezeniskā saite. Brīvais mikrofons. Vada biedrības Ritineitis vadītāja Maruta Castrova
18:00- 18:30 Anekdošu stāstīšanas pusstunda
18:30- 19:00 Lāzertags
19:00- Atpūties, komunicē, priecājies! Uzkodas, mūzika.
Fotoattēli no pasākuma














Informācija publikācijām
Balvu valsts ģimnāzijā jaunieši apguva pozitīvas komunikācijas un pilsoniskās līdzdalības prasmes
11. aprīlī Balvu valsts ģimnāzijā pulcējās jaunieši, lai piedalītos seminārā/pasākumā „Pozitīva komunikācija- līdzeklis demokrātiskajā sabiedrībā, kā apgūt nepieciešamo pilsoniskās līdzdalības prasmi”. Pasākums, kura mērķis bija pilnveidot jaunās paaudzes komunikācijas iemaņas un akcentēt pilsoniskās līdzdalības nozīmi gan skolas vidē, gan plašākā sabiedrībā, izvērtās par dinamisku un iedvesmojošu pēcpusdienu.
Seminārs sākās ar dalībnieku reģistrāciju, kam sekoja interaktīva iepazīšanās sesija. Marutas Castrovas vadībā jaunieši iesaistījās aktivitātē „Dzīves koks”, kas palīdzēja viņiem atklāt savas stiprās puses un veidot savstarpēju saikni. Šī metode radīja atvērtu un draudzīgu atmosfēru, kas bija lielisks ievads turpmākajām aktivitātēm.`
Semināru vadīja jaunieši Renāts Vilipsons un Nadīna Līva Logina, kuri ar sirsnību un pārliecību radīja draudzīgu, atvērtu gaisotni. Renāts arī uzstājās ar muzikālu priekšnesumu – dziesmu ģitāras pavadījumā, savukārt Nadīna vadīja interaktīvu nodarbību “Pilsoniskā līdzdalība – kas tas par zvēru?”, rosinot jauniešus domāt un diskutēt par līdzdalības nozīmi mūsdienu sabiedrībā.
Pēc iepazīšanās sesijas komunikāciju un informāciju tehnoloģiju speciālists , jeb īpašais viesis vadīja aizraujošu nodarbību „Komunikācijā ir spēks”. Viņš uzsvēra efektīvas un pozitīvas komunikācijas nozīmi dažādās dzīves situācijās, sniedzot praktiskus padomus un iedrošinot jauniešus apzināties savu komunikācijas stilu un tā ietekmi uz apkārtējiem. Dalībnieki aktīvi iesaistījās diskusijās un praktiskos uzdevumos, gūstot vērtīgas atziņas par klausīšanās, argumentācijas un konfliktu risināšanas prasmēm.
Pēc enerģiskās pirmās daļas sekoja atspirdzinoša kafijas pauze, kas deva iespēju dalībniekiem neformālā gaisotnē pārrunāt dzirdēto un iepazīties vēl tuvāk.
Semināra otrajā daļā lektore Daina Mediniece sniedza ieskatu pilsoniskās līdzdalības jēdzienā. Viņa spēja sarežģītas idejas izskaidrot vienkāršā un jauniešiem saprotamā valodā, rosinot pārdomas par to, ko nozīmē būt aktīvam pilsonim un kā katrs indivīds var iesaistīties sabiedriskajos procesos. Lektore akcentēja pilsoniskās līdzdalības nozīmi demokrātiskas sabiedrības attīstībā un iedrošināja jauniešus nebaidīties paust savu viedokli un iesaistīties lēmumu pieņemšanā. Lekcijas mērķis: vienkāršā un saprotamā veidā izskaidrot pilsoniskās līdzdalības jēdzienu un tā nozīmi, rosinot jauniešu interesi un izpratni par iespējām iesaistīties sabiedriskajos procesos.
Galvenās lekcijas tēzes: Kas ir pilsoniskā līdzdalība? Vienkārša definīcija: Ne tikai vēlēšanas!; Aktīva iesaistīšanās sabiedrības dzīvē dažādos līmeņos; Interese par notiekošo sev apkārt un vēlme ietekmēt procesus; Atbildība par savu kopienu un valsti.
Kā es to saprotu? Personiskā perspektīva: Nav vienas pareizās definīcijas – katram sava izpratne; Svarīgi ir apzināties savu lomu un iespējas; Vai es jūtos kā daļa no sabiedrības?; Vai man rūp, kas notiek man apkārt?; Vai es vēlos kaut ko mainīt vai uzlabot?
Vienkārši par sarežģīto: Pilsoniskās līdzdalības veidi: Individuālā līdzdalība; Interesēšanās par aktualitātēm (lasīšana, sekošana līdzi ziņām); Sava viedokļa paušana (sarunās, sociālajos tīklos – atbildīgi!); Parakstīšanās uz petīcijām; Dalība sabiedriskās diskusijās. Grupas līdzdalība: Piedalīšanās skolas pašpārvaldē; Darbošanās jauniešu organizācijās un klubos; Brīvprātīgais darbs; Dalība protestos un akcijās (miermīlīgās). Politiska līdzdalība: Piedalīšanās vēlēšanās (kad ir tiesības); Interesēšanās par politiskajām partijām un to programmām; Saziņa ar politiķiem un lēmumu pieņēmējiem.
Kāpēc pilsoniskā līdzdalība ir svarīga?- Stiprāka demokrātija – iedzīvotāju viedoklis tiek sadzirdēts; Labāki lēmumi – ņemot vērā dažādas perspektīvas; Aktīva un atbildīga sabiedrība; Iespēja ietekmēt savu nākotni un apkārtējo vidi; Personīgā izaugsme un piederības sajūta.
Kā es varu iesaistīties jau tagad?- Būt vērīgam pret notiekošo skolā un savā apkaimē; Neatstāt novārtā netaisnību vai problēmas; Izteikt savu viedokli un iesaistīties diskusijās; Meklēt iespējas darboties kopā ar citiem; Nebaidīties uzdot jautājumus un meklēt informāciju.
Galvenais vēstījums: Pilsoniskā līdzdalība nav sarežģīta vai tikai pieaugušajiem domāta lieta. Tā sākas ar interesi, vēlmi iesaistīties un apziņu, ka katra balss ir svarīga. Pat nelielas darbības var veidot lielas pārmaiņas. Esi aktīvs, interesējies un piedalies!
Noslēgumā biedrības Ritineitis vadītāja Maruta Castrova vadīja atgriezeniskās saites sesiju „Brīvais mikrofons”, kurā jauniešiem bija iespēja dalīties savās pārdomās par semināru, uzdot jautājumus un sniegt savu vērtējumu. Šī atklātā diskusija apliecināja jauniešu ieinteresētību un vēlmi pielietot iegūtās zināšanas savā ikdienā.
Pēc nopietnās darba daļas semināra organizatori bija parūpējušies par neformālu atpūtas brīdi – anekdošu stāstīšanas pusstundu, kas radīja smieklus un pozitīvas emocijas. Vakara noslēgumā dalībnieki varēja baudīt uzkodas un mūziku, turpinot neformālu sarunu un gūstot pozitīvas emocijas.
Dienas izskaņā – dažādas spēles un aktivitātes, kā arī lāzertags ļāva piedzīvot pozitīvas emocijas un sportisku azartu. Sanija Aboliņa kopā ar pašpārvaldes puišiem ieguldīja milzīgu darbu, lai iekārtotu ģimnāzijas gaiteņus lāzertaga spēlei un veica aktivitātes instruktāžu, kas ļāva droši doties azartiskajā piedzīvojumā.
Ne mazāk svarīgi- Balvu Valsts ģimnāzijas Izglītojamo pašpārvalde saliedēti organizēja šo pasākumu sadarbībā ar biedrības Ritineitis mācību centru AzoteDirektores vietniece audzināšanas jomā Daina Mediniece atzīst, ka ikviens jaunietis iesaistījās reģistrācijā, zāles iekārtošanā, kafijas galda klāšanā, foto stūrīša veidošanā, fotografēšanā, aktivitāšu vadīšanā, viesu sagaidīšanā un tehniskajā nodrošinājumā. Tā bija vērtīga pieredze pasākumu organizēšanā un komandas darbā. D.Mediniece uzsvēra to, lai veidotos piederības sajūta skolai, svarīgi jauniešiem aktīvi iesaistīties un ļaut veidot tādus pasākumus, kas pašiem ir saistoši un vērtīgi.
Daudzi dalībnieki atzina, ka šī diena rosināja pārdomas par savām izvēlēm, iedrošināja būt aktīvākiem sabiedrībā un ļāva sajust, ka komunikācija un līdzdalība patiešām ir spēcīgi instrumenti pārmaiņu veidošanā.
Seminārs „Pozitīva komunikācija – līdzeklis demokrātiskajā sabiedrībā, kā apgūt nepieciešamo pilsoniskās līdzdalības prasmi” Balvu valsts ģimnāzijā bija nozīmīgs notikums, kas veicināja jauniešu izpratni par komunikācijas un pilsoniskās līdzdalības lomu mūsdienu sabiedrībā. Iegūtās zināšanas un prasmes noteikti palīdzēs viņiem kļūt par aktīviem un atbildīgiem pilsoņiem, kuri spēj konstruktīvi iesaistīties sabiedriskajā dzīvē. Pasākuma pozitīvā gaisotne un interaktīvās metodes radīja patiesu interesi un motivāciju jauniešos turpināt attīstīt savas komunikācijas un pilsoniskās līdzdalības prasmes.
Jauniešu pārdomas-
-KOMUNIKĀCIJĀ IR SPĒKS – secināja Balvu novada jaunieši un skolu pašpārvalžu skolēni sadraudzības un pieredzes apmaiņas pasākumā, kas notika sadarbībā ar biedrību Ritineitis
-Pasākumā piedalījās 60 jaunieši no: Baltinavas, Rekavas, Viļakas, Balvu profesionālās un vispārizglītojošās vidusskolas, Stacijas pamatskolas, Eglaines pamatskolas, Tilžas pamatskolas.
-Pasākuma īpašie viesi:- lektori-par ko vēlamies viņiem teikt lielu -paldies.
-Balvu novada Jauniešu domes prezidente Elīza Pužule un Jauniešu domes prezidentes vietnieks Andris Astratovs iepazīstināja ar jaunizveidotās Jauniešu domes darbu un aicināja iesaistīties pilsoniskajās aktivitātēs, kuras pieejamas ikvienam aktīvam jaunietim Balvu novadā.
-Komunikācija – īsta, reāla komunikācija un tās acīmredzamais trūkums -, ļoti iespējams, ir viena no nopietnākajām problēmām. Cilvēki nesarunājas viens ar otru, bet, ja arī runā, tad galvenokārt paši par sevi, aizmirsdami par nepieciešamību ieklausīties un sadzirdēt
-Lielu daļu no komunikācijas jeb saziņas aizņem ķermeņa valoda – žesti, mīmika, skatiens, stāja..
-Svarīgākais ikdienas sarunā ir nenoslēgties sevī.
-Svarīgi smaidīt, jo tas padara atmosfēru vieglāku un ne tik profesionālu, kā arī uzlabo garastāvokli.
Pilsoniskā līdzdalība
Kāpēc saliedētības pasākums? Svarīga – uzticēšanās, nacionālās identitātes stiprināšana, pilsoniski aktīvas sabiedrības attīstība, iedzīvotāju savstarpējās attiecības – savstarpēja uzticēšanās, sociālo tīklu veidošanās, sabiedrības daudzveidības pieņemšana.
Formālie līdzdalības veidi -skolēnu vai studentu pašpārvalde, jauniešu dome, jauniešu forums un/vai dialogs,dalība vēlēšanās brīvprātīgais darbs, dalība nevalstiskajās organizācijas,parakstu vākšana kādai iniciatīvai,
Neformālie līdzdalības veidi -neformālas tikšanās ar politiķiem (piemēram, tiekoties diskusiju pasākumos, “kafijās ar politiķiem” u.tml.),foto, video, teātra un cita radošo metožu izmantošana, viedokļa paušana, izmantojot sociālos medijus, jauniešu interešu aizstāvība, vides sakopšanas talkas un citi vides aizsardzības pasākumi, labdarības pasākumi, dzīvnieku aizsardzības pasākumi un citi.
Paldies finansētājiem – Pasākuma norisi līdzfinansēja Dienvidlatgales NVO atbalsta centrs un Kultūras ministrija.
Foto: Madara Gržibovska
Teksta autors: Renāts Vilipsons


