31.oktobra vakarā Balvu muiža uz kādu brīdi bija pārvērtusies par Meldera dzirnavām un Melderis, kura lomā iejutās Māris Lāpāns, pie sevis uz aktīvo kopienu godināšanas pasākumu “Sprēslīca” aicināja aktīvus novada iedzīvotājus, nevalstisko organizāciju, biedrību un aktīvu kopienu pārstāvjus. Katrs atvedis līdzi kādu maisu no saviem laukiem un klētīm, lai samaltu un lai grieztos gan kviešu, gan rudzu, gan mandeļu, gan riekstu gaņģi.
Pasākums norisinājās Latvijas valsts budžeta finansētās programmas “NVO fonds” projekta “KOPĀ BŪT” noslēgumā.
Atklājot šo pasākumu, biedrības “Ritineitis” vadītāja Maruta Castrova teica: “Te ir manas mājas, un es nezinu, kam būtu jānotiek, lai es tās pamestu. Nezinu, kam būtu jānotiek, lai es sāktu salīdzināt un prātot, ka citur varētu dzīvot vieglāk, cerīgāk un pilnvērtīgāk nekā šeit, savās mājās. Vieglāk? Jā, citur, iespējams, varētu arī vieglāk. Cerīgāk? Arī iespējams, dažās un atsevišķās situācijās dienas ritētu cerīgāk. Arī situētāk. Neapšaubāmi – makā, iespējams, ieripotu vairāk naudas, svētku galds būtu klāts bagātīgāk un bagātīgākas būtu iespējas, par kurām sagatavot un dāvināt saviem tuviniekiem un līdzcilvēkiem dāvanas. Bet vai tas būtu labāk? Vai tas būtu mīļāk? Droši vien bērns, kurš mīl savas mājas, no ģimenes neatsakās, lai kāda tā būtu, lai cik tajā grūti būtu dzīvot. Tieši pretēji, – Latvija un Balvi šobrīd ir manas mājas. Māja, māte un es un mēs visi esam kā bērni. Nesaku, ka visiem vajag rīkoties, kā es to daru, jo katram ir savi iemesli, savas domas rīkoties citādāk. Taču es nekur citur nedzīvotu pilnvērtīgāk kā šeit. Pārticīgāk, iespējams, jā, bet ne pilnvērtīgāk. Es mīlu šo vietu, kur es esmu. Tāpēc esam nodibinājuši biedrību “Ritineitis”, kas ritina šo dzīvi un palīdz Ziemeļlatgales iedzīvotājiem rast iespēju bezmaksas piedalīties dažādās meistardarbnīcās, semināros, lekcijās, apmācībās. Biedrība uzrakstīja projektu, kurā varētu pamanīt aktīvās biedrības. Un pamanīja. Pamanīja ne tikai pašvaldība, uzņēmēji, un ne tikai Balvu novadā, bet arī Latgalē un Latvijā. Arī šis pasākums ir Sabiedrības integrācijas fonda un valsts budžeta finansēts projekts, kuru biedrība uzrakstīja, lai noturētu biedrības kapacitāti un lai noorganizētu pasākumu “Sprēslīca”, pie kura nedomā apstāties, bet turpināt rakstīt projektus, lai pulcinātu Ziemeļlatgales nevalstiskās organizācijas, aktīvās kopienas un iedzīvotājus.”
Pasākuma laikā par galveno melderi tika iecelts Balvu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs, kurš klātesošajiem atgādināja, ka katrs, tāpat kā instrumenti orķestrī, ir savādāks, bet kopā varam radīt vienu skaistu melodiju Balvu novadam. “Paldies par burvīgo un fantastisko melodiju, ko mēs kopā radām par godu Latvijai!” pateicās Sergejs Maksimovs.
Pasākumā pieredzes stāstos dalījās trīs aktīvi iedzīvotāji. Sandra Igaune, kura atklāja trīs maģisko burtu AIF nozīmi un pastāstīja, ko redzēja Islandē. AIF ir aktīvo iedzīvotāju fonds, ar kura starpniecību Sandrai kopā vēl ar 19 aktīviem Latvijas iedzīvotājiem bija iespēja gūt pieredzi Islandē. Elita Eglīte klātesošajiem atklāja, kā savu sirdslietu- darbošanos ar mālu, pārvērta uzņēmējdarbībā. Biedrības “Balvu teātris” valdes priekšsēdētājs Māris Lāpāns dalījās pieredzē, kā veicies ar projektu īstenošanu.
Viļakas Vissvētās Jēzus Sirds draudzes prāvests Guntars Skutels vēlēja nekad nepadoties, bet meklēt apkārt ceļus savai idejai, lai Latviju darītu labāku, lai šo Dievzemīti darītu skaistāku un lai iedrošinātu līdzcilvēkus, jo galu galā to, ko mēs darām no sirds, ko mēs darām no mīlestības un ko mēs darām tiešām labu, tas nekur nezudīs, tas nāks cilvēkiem atpakaļ.
Pasākumā par muzikālo noformējumu parūpējās Varis Vētra ar koncertprogrammu “Pārdodu vēju un zirgu vēl klāt…”.
Īpašu balvu no Lauku atbalsta dienesta Vecumu mednieku biedrībai pasniedza Lauku atbalsta dienesta Ziemeļlaustrumu RLP vadītāja Elita Mozule. Biedrība ir īstenojusi projektu, izvietojot 25 medību torņus Kubulu, Bērzkalnes un Kubulu pagastos, kuri ir domāti visai sabiedrībai, tur var vērot putnus un dzīvniekus, saulrietus un saullēktus, pabūt vienatnē vai divvientulībā jeb būt dabā. Balvu Vecumu mednieku biedrībai nogādās mednieka mamma Anita Strapcāne.
Balvu saņēma arī biedrība „VadiVidi”, kura aktīvi iesaistījusies Balvu pilsētvides attīstībā gan ierīkojot suņu pastaigu un treniņu laukumu, gan uzstādot pontonus Balvu ezerā.
Pārējos balvu saņēmējus noteica klātesošie, nominējot 11 personas vai nevalstiskās organizācijas, aktīvās kopienas un iedzīvotājus, kuri ar sirdi un dvēseli darbojas savā nozarē.
Balvu saņēmējus nosauca kāds no klātesošo biedrību pārstāvjiem, tie bija biedrība „Balvu Teātris” Maija Laicāne, biedrība „Mežģis” Marija Bleive, Ziemeļgatgales partnerība pārstāvis Ieva Leišavniece, prāvests Guntars Skutels, biedrība „Latvijas Sarkanais krusts” Jolanta Sauleviča– Logina, Balvu pensionāru biedrības pārstāve Zinaida Logina, biedrība „Vide. Cilvēks. Kultūra” Silvija Kupriša, biedrība „Rudzupuķe”Zinaida Popova, biedrība „Mežģis” Ilga Oplucāne, Balvu pašvaldības deputāte Aija Mežale un biedrības „Ritineitis” vadītāja Maruta Castrova.
“Sprēslīcas” balvas saņēma- Marta Dortāne no Viļakas, Maruta Paidere- biedrība “Rudzupuķe”, Inta Ozola- biedrība “Nūjot Prieks”, balvenietis Gatis Berķis, Inita Irbīte- Balvu Romas katoļu baznīcas kalpotāja, Marija Duļbinska- Balvu Teritoriālā invalīdu biedrība, Vineta Zeltkalne- biedrība „Saules stari Viļakai”, aktīva iedzīvotāja un šobrīd Ziemeļlatgales biznesa un tūrisma centra uzņēmējdarbības atbalsta speciāliste, aktīvs balvenietis Kristiāns Bokta, aktīvs balvenietis Modris Romanovskis, un divreiz tika nominēta Maruta Castrova gan kā “Latvijas Sarkanā krusta Latgales komitejas (LSK LK) Balvu nodaļas” vadītāja, gan biedrības “Ritineitis” vadītāja, un viņa savas balvas pasniedza čaklākajām rokām– Aijai Ķerānei – LSK LK Balvu nodaļas koordinatorei, un Gunitai Laicānei biedrības “Ritineitis” projektu vadītājai.
Ja jau visi bija sabraukuši uz Meldera dzirnavām samalt, ko nu kurais jau bija paņēmis līdz, tad projām dodoties, protams, vajadzēja paņemt malumu līdz, un tā pie dāvanām tika katrs klātesošais, ko jau nu izvilka no tā Meldera maisa – pupas, auzu putraimus, grūbas…























































































